Zapraszamy wszystkich, a szczególnie mieszkańców Łukawca, na wspólne świętowanie 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęcamy także, aby w tym dniu okazać swoją pamięć i wdzięczność poprzez wywieszenie biało- czerwonych flag.
Kim był ksiądz Stanisław Stojałowski?
Ksiądz Stanisław Stojałowski urodził się w 1845 roku w Zniesieniu- dzisiejsza dzielnica Lwowa, w rodzinie drobnoszlacheckiej. Uczęszczał do szkoły w Buczaczu, Przemyślu, gimnazjum we Lwowie. W roku 1863 wstąpił do zakonu jezuitów, a 28 sierpnia 1870 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię oraz teologię.
W 1872 roku z inicjatywy księdza Stojałowskiego zostaje założone wydawnictwo WAM, publikujące periodyk „Apostolstwo Serca Jezusowego. Intencje na miesiąc…” (teraz „Posłaniec Serca Jezusowego”), które obecnie jest najstarszym katolickim miesięcznikiem w naszym kraju.
Ksiądz Stojałowski to oddany działacz społeczny na rzecz reformy wsi. Był wydawcą pism dla ludu, najbardziej znane to „Wieniec” i „Pszczółka”. Organizator spotkań wiejskich, wieców, pielgrzymek. Założyciel kółek rolniczych, robotniczych związków zawodowych, a także takich ugrupowań jak Stronnictwo Chrześcijańsko- Ludowe (1896), Zjednoczenie Stronnictw Ludowych (1900) oraz Polskie Centrum Ludowe (1904). Poseł na Sejm Krajowy Galicji (1898-1911).
Jednak działalność ks. Stojałowskiego nie zawsze spotykała się z aprobatą- był aresztowany, więziony, prześladowany. Pomimo tego, dzięki jego zaangażowaniu i podejmowanym inicjatywom świadomość polityczna chłopów wzrastała.
W dowód uznania za dokonania księdza Stanisława Stojałowskiego, rok po jego śmierci, w 1912 roku mieszkańcy Łukawca ufundowali pomnik, mający zachować pamięć o kapłanie. Pomysłodawcą jego budowy było Kółko Rolnicze naszej miejscowości na czele z jego ówczesnym prezesem Karolem Meklingerem, pełniącym również funkcję kierownika szkoły.
W 1981 roku łukawskie Kółko Rolnicze wykonało pierwszą, gruntowną renowację pomnika. Kolejna miała miejsce w 2008 roku i dokonana została przez poprzedniego sołtysa Andrzeja Gratę i Radę Sołecką.
Zimą tego roku pomnik uległ zniszczeniu na skutek wypadku samochodowego. Za jego odbudowę odpowiedzialny był Komitet Odbudowy Pomnika złożony z radnych oraz sołtysa Łukawca. Całkowity koszt odnowy sfinansowała Gmina Trzebownisko.
Źródła:
– archiwa prywatne mieszkańców Łukawca
– strona internetowa klik
Fotorelacja z obchodów rocznicy odzyskania niepodległości ⇒klik